EGE ÜNİVERSİTESİ

EMEL AKIN MESLEK YÜKSEKOKULU

15.Ağustos.2015 İran'lı Öğrenciler İzmir'de!

15.Ağustos.2015 - İzmir'den İran'a Eğitim Köprüsü

İRANLI ÖĞRENCİLER İZMİR’DE EĞİTİM GÖRECEK

İZMİR’DEN İRANA EĞİTİM KÖPRÜSÜ

Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) koordinatörlüğünde Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu ile İranlı giyim sanayicileri arasında imzalanan “Gelinlik ve Abiye Giysi İmalat Teknikleri Eğitimi” protokolüyle İranlı öğrenciler gelinlik ve abiye tasarım, kalıp, dikim ve süsleme konularında 15 gün boyunca eğitim görecekler.

EGSD koordinatörlüğünde Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu ile İranlı giyim sanayicileri arasında imzalanan protokol bir yıllık süreyi kapsamakta. Protokole göre 15'er kişilik gruplar halinde İzmir'e gelecek İranlı öğrencilerin tasarım, kalıp, dikim ve süsleme konularında üniversitenin sağladığı akademisyenlerden 15 gün boyunca eğitim görecekler.

EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Mukadder Özden, imzalanan eğitim projesinin ileriye dönük olarak iyi bir etki yapacağını düşündüklerini, Türkiye'nin artık tecrübe ve birikimini ihraç eden bir konuma geldiğini belirtti.

Anlaşmayla birlikte Türkiye ile İran arasındaki sosyo-ekonomik ilişkilerin başlatıldığını ifade eden EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Mukadder Özden, "EGSD olarak ticari ilişkileri geliştirmek için son 4-5 yıldır İranlı giyim sanayicileriyle görüşmeler halindeyiz. Her görüşmemizde onlara hazır giyim potansiyelimizi tanıttık. İzmir'e son gelişlerinde ise eğitimle ilgili işbirliği yapılıp yapılamayacağı konuştuk. Konuyu, Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu’na taşıdık. Sonuç olarak koşullar olgunlaşarak İran'da giyim sanayisinde çalışan personele eğitim verebileceğimiz konusunda anlaştık. Eğitim giderlerinin tümü İranlılar tarafından karşılanacak" dedi.

Deneyim ihracatının yapılacağı anlaşma ile Türk sanayicileri açısından hiçbir sıkıntı yaratmayacağını söyleyen EGSD Başkanı Mukadder Özden, “Türkiye artık tecrübe ve birikimini ihraç eden konuma geldi. Attığımız bu adımın her iki tarafın ticareti ve barışı için çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu protokolün yeni projeleri de getireceğini düşünüyoruz” dedi. Başta gelinlik sektörü olmak üzere İzmirli giyim sanayicileri ile uzun yıllar çalışmayı istediklerini belirten İran Hazır Giyim İmalatçıları Merkezi Başkanı Majid Haj Mohammadi de, “Ülkemizdeki kalifiye eleman çıtasını yükseltmek istiyoruz” diye konuştu.

Haberin orjinalini görmek için linklere tıklayınız..

http://www.yeniasir.com.tr/ekonomi/2015/08/16/iranla-ilk-anlasma

http://beyazgazete.com/haber/2015/8/15/iranli-ogrenciler-izmir-de-egitim-gorecek-2828966.html

http://ekonomi.haber7.com/ekonomi/haber/1508398-iranli-ogrenciler-izmirde-egitim-gorecek

http://www.haberturk.com/yerel-haberler/haber/6061471-iranli-ogrenciler-izmirde-egitim-gorecek

http://www.radikal.com.tr/izmir_haber/iranli_ogrenciler_izmirde_egitim_gorecek-1415963

http://www.palo.com.tr/a/iranl%C4%B1-%C3%B6%C4%9Frenciler-izmir-de-e%C4%9Fitim-g%C3%B6recek-460766

http://www.palo.com.tr/a/iranl%C4%B1-%C3%B6%C4%9Frenciler-izmir-de-e%C4%9Fitim-g%C3%B6recek-460766#sthash.Nzn0nS3e.dpuf

http://www.egehaber.com/izmir/izmir-den-iran-a-egitim-koprusu-h57275.html

http://www.egehaber.com/ekonomi/izmirden-irana-egitim-koprusu-h57325.html

http://www.yeniakit.com.tr/haber/izmirden-irana-egitim-koprusu-87331.html

http://www.yeniasir.com.tr/kenthaberleri/2015/08/15/izmirden-irana-egitim-koprusu

http://www.hurriyet.com.tr/ege/29820189.asp